O mnie

Moje BIO

Anna Łapińska

Jestem blogerką, youtuberką i podcasterką. Właścicielką marki NieOdwlekaj.pl, coachem prokrastynacji – pomagam radzić sobie z odkładaniem rzeczy na później. Certyfikowany Coach Biznesu NOVO, trenerka umiejętności miękkich, trener językowy. Lektorka języka angielskiego i właścicielka szkoły językowej Naucz Się. Współpracuję z osobami nastawionymi na rozwój osobisty i zawodowy poprzez skuteczne realizowanie postawionych sobie celów. Realizuję projekty szkoleniowe i coachingowe po polsku i angielsku.

Moja historia

Cześć!

Nazywam się Ania i… kiedyś miałam problem ze doprowadzaniem spraw do końca. Skąd mi się to wzięło? 

Odkąd pamiętam zawsze interesowało mnie wiele rzeczy. Wiesz, ja po prostu z natury jestem ciekawska i wszystko, co ciekawe zawsze stanowiło dla mnie bodziec do tego, aby dowiedzieć się więcej. I zawsze, ale to zawsze próbowałam przeczytać lub obejrzeć wszystko, co na dany temat było dostępne. Skutek jest taki, że bardzo dużo wiem. I jestem świadoma tego, że nie jest to zła cecha, o nie! 

Ale w takiej ciekawości jest także zła strona. Jest nią nadmierne zainteresowanie wszystkim, co chociaż w minimalnym stopniu wydaje się ciekawe. Wiesz, do czego to prowadzi? Do tego, że masz wiele rozgrzebanych projektów, milion pomysłów na swoje życie prywatne i zawodowe (szczególnie to!) i nic, czym tak na dobrą sprawę możesz się pochwalić. Wraz z niedokończonymi sprawami pojawiają się Twoi „dobrzy przyjaciele”: brak motywacji (ksywa Zwątpień), prokrastynacja (vel Odwlek) i On… najlepszy z najlepszych kumpel większości niezdecydowanych, szef wszystkich szefów w Gangu Słomy: Mr Słomiany Zapał. Niezła grupka kolesi, którzy sabotują Twoje działania albo, o zgrozo!, nie pozwalają Ci wyjść nawet poza sferę planowania. 

Efekt oczywiście jest taki, że pozostajesz w jednym miejscu, w rzeczywistości, która nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca i obserwujesz znajomych oraz przyjaciół, których przedsięwzięcia rozwijają się dosłownie przez pączkowanie. A Ty, mimo że pozornie robisz sporo, żeby odnieść sukces, nadal pozostajesz tam, gdzie jesteś. 

Znasz to skądś?

Dojście do tego wniosku i dostrzeżenie NIEprzyjaciół zajęło mi trochę czasu. Poświęciłam na to godziny mojego prywatnego i zawodowego czasu. Gdybym tylko miała tę wiedzę, którą mam obecnie, z pewnością znajdowałam bym się w zupełnie innym miejscu. Ehhh. 

Chciałabym podzielić się z Tobą, jak mi się wydaje, najbardziej uderzającym przykładem na to, jak bardzo Gang Słomy namieszał w moim życiu. Od zawsze chciałam nauczyć się hiszpańskiego i kiedy okazało się, że na studiach jest lektorat właśnie z tego języka to od razu poleciałam do dziekanatu, żeby zapisać się na te zajęcia. Niestety mój cykl uczenia się i odchodzenia od hiszpańskiego trwał 6 lat. Serio! Przez ten czas nauczyłabym się tego języka dwa razy i to do poziomu bardzo zaawansowanego. 

Pytasz o powody odwlekania nauki języka? A były różne – raz nie podobał mi się nauczyciel, innym razem miałam dużo pracy. Kilka razy dopadało mnie zwątpienie, czy kiedykolwiek uda mi się tego nieszczęsnego hiszpańskiego, bo tak zaczęłam o nim myśleć, nauczyć. I wiesz co? Z tych wszystkich wymówek tylko jedna była naprawdę ważna – jedna z przerw była spowodowana chorobą i w tym czasie rzeczywiście ciężko było mi robić coś więcej niż tylko bieżące sprawy. Reszta to były wymówki. 

Teraz wiem, gdzie leżał mój problem – nie miałam jasno wytyczonego celu i nie trzymałam się go, pozwalając gangusom Słomy na decydowanie za mnie.

Dopiero coaching i moja praca nad sobą pozwoliły mi ich opanować, poukładać sobie priorytety i nauczyć się, co robić, żeby Zwątpień, Odwlek i Mr. Słomiany Zapał, nawet jeśli pojawią się gdzieś na horyzoncie, nie wyrządzili moim planom krzywdy.

Pierwsze, co zrobiłam to zaczęłam pracę z przekonaniem, że muszę być mistrzem we wszystkim, co wydaje mi się nawet w najmniejszym stopniu interesujące. Nie było to łatwe, o nie. Ograniczyłam listę tematów, które zgłębiam do zaledwie kilku. To pomogło i po krótkim czasie byłam w stanie cieszyć się pierwszymi efektami. Teraz widzę, że to był dobry krok. 

Chciałabym, żebyś uświadomił/uświadomiła sobie, że zawsze, ale to zawsze, na każdym etapie Twojego życia jest miejsce na zmianę i nie ma sensu tkwić w czymś, co Ci nie “leży”. I jeśli tylko zdobędziesz się na to, żeby odsunąć tysiące innych interesujących aspektów i skupisz się na własnym celu, jesteś w stanie go osiągnąć i zmienić swoje życie. 

Prowadzę sesje coachingowe z osobami, znajdującymi się dopiero na początku drogi, którą ja przeszłam jakiś czas temu. I cały czas wierzę, że Gang Słomy można pokonać. Mam nadzieję, że dołączysz do mnie i przekonasz się o tym na własnym przykładzie.

P.S. Dzięki regularnej pracy i nieodpuszczaniu sobie, mój poziom hiszpańskiego skoczył do B2 w ciągu roku. Da się? Da się! Ty też możesz…

POBIERZ DARMOWY EBOOK

Przestań wreszcie odwlekać! Jak zwiększyć efektywność i skutecznie zarządzać sobą w czasie?